Här hjälper vi dig med ett fullständigt schema inför Vinter OS 2018 i Pyeongchang!

Vi hjälper dig att få full koll på schemat som gäller för Vinter-OS 2018 i Pyeongchang. Vi ger dig här ett tävlingsprogram med de grenar, och TV-tider som finns att följa under mästerskapet.

Du kan själv ta hjälp av detta program för OS 2018. De hjälper dig att hålla koll på när du börja sätta på TV:n för att heja på svenskarna i OS, eller för att se de grenar du är mest intresserad av.

Schemat som vi ger dig här nedanför ger dig viktig information om vilka tider som gäller, och när vi har svenska medaljchanser. Notera gärna att alla TV-tider i vårt program är utsatta för svensk tidzon.

  • Datum: 8-25 februari
  • Plats: Pyeongchang, Sydkorea
  • Invigning: Den 9 februari, kl 12:00
  • Antal grenar: 102 st
  • Antal sporter: 15 st
  • Deltagande nationer: 95 st
  • Sändningar: Vinter OS 2018 streams & TV

vinter os 2018 pyeongchang, sydkorea

Tävlingsprogram (svensk tid) & svenska medaljchanser

Kolla in schemat inför OS 2018 så du vet vilka tider som gäller för de grenar du är mest intresserad av.

Följ sedan vårt program under hela Vinter-OS 2018 & se vilka grenar vi har svenska medaljchanser i. Om du vill så kan du även läsa bland vårt betting tips & odds inför vinter-OS 2018. Där hittar du ännu mer information kring alla svenska chanser på medalj. 

Datum/tid Gren/sport Herrar/damer Kommentar
8 februari      
01:00 Curling, dubbel Mixat -
12:00 Curling, dubbel Mixat -
13:00 Backhoppning, (normalbacke, kval) Herrar -
9 februari      
00:30 Curling, dubbel Mixat -
02:00 Freestyle (puckelpist, kval) Damer & herrar -
02:00 Konståkning, lagtävling Herrar -
02:00 Konståkning, kortprogram Par -
05:30 Curling, dubbel Mixat -
12:00 Invingning! -  
10 februari      
01:00 Curling, dubbel Mixat -
02:00 Snowboard, Slopestyle kval Herrar -
08:15 Längdskidåkning, skiathlon Damer Svensk medaljchans
08:40 Ishockey, gruppspel  Damer Japan - Sverige
11:00 Short track, 1500 m, final Herrar -
11:00 Short track, 500 m, kval Damer  
11:00 Short track, 3000 m stafett, kval Damer -
11:10 Rodel, singel Herrar -
12:00 Skridskor, 3000 m Herrar -
12:00 Curling, dubbel Mixat -
12.15 Skidskytte, 7,5 km sprint Damer -
13:00 Ishockey, gruppspel Damer -
13:35 Backhoppning, normalbacke final Damer -
11 februari      
01:00 Curling, dubbel Mixat -
02:00 Konståkning Damer -
02:00 Snowboard, slopestyle final Herrar Svensk medaljchans
02:00 Snowboard, slopestyle kval Damer -
03:00 Alpint, störtlopp Herrar -
07:15 Längdskidor, skiathlon Herrar Svensk medaljchans
08:00 Skridskor, 5000 m Herrar -
08:30 Ishockey, gruppspel Damer  
10:50 Rodel, singel Herrar -
11:30 Freestyle, puckelpist final Damer -
12:00 Curling, dubbel skiljeomgångar Mixat -
12:15 Skidskytte, 10 km Herrar -
13:00 Ishockey, gruppspel Damer -
12 februari      
01:00 Curling, dubbel semifinaler Mixat -
02:00 Konståkning, lagtävling Dam & herr -
02:00 Snowboard, slopestyle final Damer -
02:15 Alpint, storslalom Damer Svensk medaljchans
05:30 Snowboard, halfpipe kval Damer -
08:30 Ishockey, gruppspel Damer  
11:10 Skidskytte, 10 km Damer  
11:10 Skidskytte, 12,5 km jaktstart Herrar -
11:30 Freestyle, puckelpist final Herrar -
11:50 Rodel, singel Damer -
12:00 Curling, dubbel Mixat -
13:10 Ishockey, gruppspel Damer Sverige - Sydkorea
13:30 Skridskor, 1500 m Damer -
13:50 Backhoppning, normalbacke final Damer -
13 februari      
01:00 Curling, dubbel bronsmatch Mixat -
02:00 Snowboard, halfpipe final Damer -
02:00 Snowboard, halfpipe kval Herrar -
03:00 Alpint, kombination Herrar -
08:30 Ishockey, gruppspel Damer -
09:30 Längdskidor, sprint klassiskt Dam & herr Svensk medaljchans
11:00 Short track, 500 m, 1000 m & 5000 m Dam & herr -
11:30 Rodel, singel Herrar -
12.00 Skridskor, 1500 m  Herrar -
13:00 Ishockey, gruppspel Damer -
14 febrauri      
01:00 Curling Herrar -
02:00 Konståkning, kort program Par -
02:15 Alpint, Slalom Damer Svensk medaljchans
02:30 Snowboard, halfpipe final Herrar -
04:10 Ishockey, gruppspel Damer Sverige - Schweiz
06:00 Curling Herrar -
07:00 Nordisk kombination Dam & herr -
08:30 Ishockey, gruppspel Damer -
11:00 Skridskor, 1000 m Damer -
12:00 Curling Herrar -
12:05 Skidskytte, 15 km Damer -
12.20 Rodel, tvåmanna Dam & herr  
13:00 Ishockey, gruppspel Herrar -
15 februari      
01:00 Curling Damer -
02:00 Skeleton Herrar -
02:00 Snowboard, cross Herrar -
02:30 Konståkning, fritt program Par -
03:00 Alpint, Super G Herrar -
04:00 Ishockey, gruppspel Herrar -
04:00 Ishockey, gruppspel Damer -
06:00 Curling Herrar -
07:30 Längdskidor, 10 km fristil Damer Svensk medaljchans
08:30 Ishockey, gruppspel Damer -
08:40 Ishockey, gruppspel Herrar Sverige - Norge
12:00 Freestyle, hopp kval Damer -
12:00 Skridskor, 10 000 m Herrar -
12:00 Skidskytte, 20 km Herrar -
12:00 Curling Damer -
13:00 Ishockey, gruppspel Herrar -
21:30 Rodel, lagstafett Mixat -
16 februari      
01:00 Curling Herrar -
01:30 Skeleton Herrar -
02:00 Snowboard, cross Damer -
02:00 Konståkning, kort program Herrar -
04:00 Ishockey, gruppspel Herrar -
06:00 Curling Damer -
07:00 Längdskidor, 15 km Herrar Svensk medaljchans
08:30 Ishockey, gruppspel Herrar -
12:00 Freestyle, hopp final Damer -
12:00 Skridskor, 5000 m Damer -
12:00 Curling Damer -
12:20 Skeleton Damer -
13:00 Ishockey, gruppspel Herrar -
13:10 Ishockey, gruppspel Herrar Sverige - Tyskland
13:30 Backhoppning, stora backen kval Herrar -
17 februari      
01:00 Curling Damer -
02:00 Freeski, slopestyle Damer -
02:00 Konståkning, fritt program Herrar -
03:00 Alpint, Super G Damer -
04:00 Ishockey, gruppspel Herrar -
04:00 Ishockey, kvartsfinal Damer -
06:00 Curling Herrar -
08:30 Ishockey, gruppspel Herrar -
10:30 Längdskidor, 4x5 km stafett Damer Svensk medaljchans
11:00 Short track, 1000 m & 1500 m Dam & herr -
12:00 Freestyle, aerials Herrar -
12:00 Curling Herrar -
12:15 Skidskytte, 12,5 km Damer -
13:00 Ishockey, gruppspel Herrar -
13:30 Backhoppning, stora backen final Herrar -
18 februari      
01:00 Curling Herrar -
02:00 Freeskii, slopestyle Herrar Svensk medaljchans
02:15 Alpint, Storslalom Herrar Svensk medaljchans
04:00 Ishockey, gruppspel Herrar -
04:00 Ishockey, finalspel Damer -
06:00 Curling Damer -
07:15 Längdskidor, 4x10 km stafett Herrar Svensk medaljchans
08:30 Ishockey, gruppspel Herrar -
08:30 Ishockey, finalspel Damer -
12:00 Freestyle, aerials final Herrar -
12:00 Curling Herrar -
12:00 Skridskor, jaktstart Herrar -
12:00 Skridskor, 500 m Damer -
12:05 Bob, tvåmanna Dam & Herr -
12:15 Skidskytte, 15 km masstart Herrar -
13:00 Ishockey, gruppspel Herrar Sverige - Finland
19 februari      
01:00 Curling Damer -
01:30 Snowboard, big air kval Damer -
02:00 Freeskii, halfpipe kval Damer -
02:00 Konståkning, kort program Par -
06:00 Curling Herrar -
08:30 Ishockey, semifinal Damer -
12:00 Skridskor, jaktstart Damer -
12:00 Skridskor, 500 m Herrar -
12:00 Curling Damer -
12:15 Bob, tvåmanna Mixat -
13:00 Ishockey, semifinal Damer -
13:30 Backhoppning, stora backen, lag Herrar -
20 februari      
01:00 Curling Herrar -
02:00 Konståkning, fri dans Mixat -
02:30 Freeskii, halfpipe final Damer -
02:30 Freeskii, halfpipe kval Herrar -
04:00 Ishockey, play off Herrar -
04:00 Ishockey, klassificieringsspel Damer -
06:00 Curling Damer -
08:30 Ishockey, play off Herrar -
08:30 Ishockey, klassificieringsspel Damer -
11:00 Short track, 500 m & 1000 m Dam & Herr -
11:00 Short track, 3000 m stafett final Damer -
11:00 Nordisk kombination Dam & Herr -
12:00 Curling Herrar -
12:15 Skidskytte, stafett Mixad -
12:50 Bob Damer -
13:00 Ishockey, play off Herrar -
21 februari      
01:00 Curling Damer -
01:30 Snowboard, big air kval Herrar -
02:00 Konståkning, kort program Damer -
03:00 Alpint, störtlopp Damer -
03:30 Freestyle, skicross Herrar Svensk medaljchans
04:00 Ishockey, kvartsfinal Herrar -
06:00 Curling Herrar -
08:30 Ishockey, kvartsfinal Herrar -
09:00 Längdskidor, teamsprint Dam & herr -
12:00 Curling Damer -
12:00 Skridskor, lag final Dam & Herr -
12:40 Bob Damer -
13:00 Ishockey, kvartsfinaler Herrar -
22 februari      
01:00 Curling, skiljeomgångar Dam & Herr -
02:15 Alpint, slalom Herrar Svensk medaljchans
03:30 Freeskii, halfpipe final Herrar -
04:00 Snowboard, paraellslalom Dam & Herr -
08:30 Ishockey, bronsmatch Damer -
08:30 Nordisk kombination Dam & herr -
11:00 Short track, blandade distanser Dam & Herr -
12:00 Curling semifinaler Herrar -
12:15 Skidskytte, stafett Damer -
13:00 Ishockey, final Damer Svensk medaljchans
23 februari      
01:00 Curling, semifinaler Damer -
02:00 Snowboard, big air final Damer -
02:00 Konståkning, fritt program Damer -
03:00 Alpint, kombination Damer -
03:30 Freestyle, skicross Damer Svensk medaljchans
08:30 Ishockey, semifinal Herrar -
11:00 Skridskor, 1000 m final Herrar -
12:00 Curling, bronsmatch Herrar -
12:15 Skidskytte, stafett Herrar -
13:00 Ishockey, semifinal Herrar -
24 februari      
01:00 Curling, final Herrar -
01:30 Bob, fyrmanna Mixad -
02:00 Snowboard, big air final Herrar -
03:00 Alpint, lagtävling Mixad Svensk medaljchans
04:00 Snowboard, paraellslalom final Dam & herr -
05:30 Längdskidor, 50 km masstart Herrar Svensk medaljchans
12:00 Curling, bronsmatch Damer -
12:00 Skridskor, masstart Dam & herr -
13:00 Ishockey, bronsmatch Herrar -
25 februari      
01:00 Curling, final Damer -
01:30 Bob, fyrmanna Mixad -
07:00 Ishockey, final Herrar Svensk medaljchans
07:15 Längdskidor, 30 km masstart Damer Svensk medaljchans
13:00 Avslutning - -

För att kvalificera dig ska du ha ett finansierat konto eller ha placerat ett spel inom de senaste 24 timmarna. Notera att tillgången till live streams kan variera emellan olika länder | IP-restriktioner kan gälla | kontrollera med leverantören | 18+
*VIKTIGT MEDDELANDE - Sportal.se, i samarbete med bet365, erbjuder över 100 000 evenemang via livestream varje år. Notera att de immateriella rättigheterna att sända sådanaevenemang via livestream vanligtvis ägs på landsnivå och därför, beroende på var du befinnerdig, kan det finnas vissa evenemang som du inte kan se på grund av sådana restriktioner.Innan du blir medlem hos bet365 och finansierar ditt konto för att se ett särskilt evenemangvia livestream, rekommenderas du att först kontrollera med bet365, med tanke på var dittland är beläget, att du är berättigad att se evenemanget i fråga. Kontaktuppgifter tillbet365 hittar du genom att klicka her, och sedan klicka på Tjänster i det övre högra hörnet av webbplatsen, för att därefter välja Kontakta oss.

1. Bet365

Omsättningskrav: 5x bonus, minsta odds 1.4

200% upp till 2000 kr

2. Unibet

Omsättningskrav: Utan omsättningskrav!

Sätt in 100 kr - få 600 kr

3. 888Sports

-

Ingen välkomstbonus

4. Guts

-

Ingen välkomstbonus

5. Rizk

Omsättningskrav: Utan omsättningskrav!

100% vinstboost upp till 5000 kr

6. MrGreen

Sponsrat innehåll | Regler & villkor gäller | +18 | Spela ansvarsfullt - Stödlinjen.se