info Författare:

Walter Wallberg & Ludvig Fjällström klara för OS-final i Puckelpist

Sveriges herrar hade en lyckad dag i backen för puckelpist. En av favoriten till OS-guld inför tävlingen var Walter Wallberg. Han var först bland svenskarna att ta sig vidare till OS-final. Detta följdes upp av ett bra åk av Ludvig Fjällstrtöm – som även han kvalificerade sig till final.

Puckelpist är en sport som många i Sverige kan få upp ögonen för under OS 2022. Walter Wallberg och Ludvig Fjällström imponerade i backen – och sätter nu press på övriga finalister.

Tillsammans med svenskarna så har ytterligare favoriter som klarade av kvalet för puckelpist. Allra farligaste namnen är Mikaël Kingsbury från Kanada – och Ben Cavet från Frankrike.

Resultat i kvalomgånen

Walter Wallberg är den svensk som imponerade allra mest i kvalet till puckelpistfinalen. Han hamnade på en andra plats efter Mikaël Kingsbury. Det gör att Walter Wallberg fortsätter att vara en stor medaljchans & guldhopp för Sverige.

Ludvig Fjällström kom vidare till finalen efter att hamnat på en sjunde plats i kvalet. De första 10 fick en direktplats till OS-finalen som väntar.

Den tredje svensken som ställde upp i puckelpist-kval är Oskar Elofsson. Han tog sig inte vidare – utan slutade på en 26:e plats. Det innebär inte att hans tävlingar är över – han får en ny chans i ett om-kval. Där står ytterligare biljetter till finalen på spel. Du kan följa tävlingarna genom vårt Vinter OS schema & nyheter idag. Där hittar du allt om svenskt deltagande i OS 2022.

Tabell från kval den 3/2

  1. Mikaël Kingsbury – 81.15 p (kvalificerad)
  2. Walter Wallberg – 79.12 p (kvalificerad)
  3. Ben Cavet – 78.40 p (kvalificerad)
  4. Jimi Salonen – 76,39 p (kvalificerad)
  5. Cole McDonald – 76,27 p (kvalificerad)
  6. Kosuke Sugimoto – 76,26 p (kvalificerad)
  7. Ludvig Fjällström – 76,20 p (kvalificerad)
  8. Daichi Hara – 76,11 p (kvalificerad)
  9. Olli Penttala – 75,95 p (kvalificerad)
  10. Dylan Walczyk – 75,86 (kvalificerad)

*26. Oskar Elofsson – 69,26 (inte kvalificerad)

Stor chans på revansch

Det finns gott om chasner på till revansch. Walter Wallberg har tidigare sgt att han är lite besviken på sitt första OS (då endast 16 år gammal!). Han känner sig nu redo inför finalen för att äntligen ta den där medaljen. Där visade han i kvalet att hans namn är att räkna som ett hopp bland Sveriges medaljer just nu i medaljligan för OS.

Även för Oskar Elofsson så blir det nu en chans på revansch. Han kan inte vara nöjd med sitt kval. Där slutade han inte alls många placeringar från slutet. Det finns helt klart rum för förbättring.

Vi hoppas nu verkligen att alla håller sig friska och kan vara med i finalen för puckelpist under OS.

Andra nyheter

Frida Karlsson vinner guld
os
Följ dramatiken i Milano Cortina 2026 med våra senaste bettingtips och odds. Vi analyserar svenska medaljchanser i skidspåren och ishockeyn, samt guidar dig till marknadens bästa bonusar och live streams.
18 februari, 2026
Melodifestivalen 2026 final siffror
nyheter
Årets Melodifestivalen 2026 final på Strawberry Arena bjuder på stor fest när tolv artister tävlar om segern. Med Sanna Nielsen och Medina i spetsen avgörs nu vem som får representera Sverige i Wien.
07 mars, 2026
florida nhl ishockey
ishockey
Se vilket lag som vi tror kommer att vinna NHL 2024/2025. Vi kollar in oddsen för alla deltagande lag!
09 september, 2024
Chefsredaktör
+10 år
 bild

Jimmie Nyman

Verified Logo

Han/Honom

Chefsredaktör

1182 Artiklar

Jimmie Nyman är chefsredaktör och ansvarig utgivare. Med bred insikt i den svenska spellagen och gällande regleringar granskar han marknadens utbud av casino online, sportsbooks och aktuella bonusar. Hans expertis sträcker sig från strategiska analyser av bettingodds på Allsvenskan till djupgående guider inför stora mästerskap som VM och OS, med särskilt fokus på ishockey och vintersport.

Nationalitet: Svensk
Bor: Malmö, Sverige
Universitet -
Utbildningsnivå -
Mer info om Jimmie Nyman right-arrow-logo