Det har sedan tidigare stått klart att Gyllene Tider gör Sveriges officiella VM-låt. Nu är låten släppt, och du kan lyssna på den här.
Det har i över en månad varit till allmän kännedom att Gyllene Tider är bandet som fått det hedersamma uppdraget att stå för sommarens VM-låt. ”Bäst när det gäller”, heter låten som framförs tillsammans med Linnea Henriksson.
Nu har de släppt låten, och du kan lyssna på den här på Sportal.se.
Spel i VM 2018 i Ryssland är Sveriges första VM-deltagande sedan 2006, och därmed även vår första VM-låt sedan dess. Då var det ”Vi är på gång” av Tomas Ledin som skulle nå det svenska folkets hjärtan.
Dessförinnan sjöng Magnus Uggla ”Vi ska till VM”, en låt som blev en stor hit hos de svenska fansen. Lyssna på låten och se musikvideon nedan.
Läs alla våra nyheter & speltips i VM på sidan.
Den mest framgångsrika svenska VM-låten någonsin är ändå ”När vi gräver guld i USA”, av GES (Anders Glenmark, Orup och Niklas Strömstedt). Nedan kan ni se när låten framförs på Kungsträdgården efter VM-bronset 1994.
Emil Sandberg
Han/Honom
Webbplatsansvarig & Skribent
2587 Artiklar
Emil Sandberg, webbplatsansvarig & en av Sveriges främsta speltipsexperter.
Emil är en tungviktare inom svensk sportjournalistik med över ett decenniums erfarenhet från bland annat Sundsvalls Tidning och Nyheter24. Som en av landets absolut vassaste analytiker på Allsvenskan och Serie A kombinerar han djupgående taktik med unika nyhetsavslöjanden. Han har varit en bärande pelare på Sportal sedan 2017 och är erkänd för att leverera speltips i absolut världsklass