Demitar Berbatov har inlett årets säsong på bästa sätt. Mot Everton i helgen gjorde bulgaren sitt fjärde mål på lika många matcher i ligan och var lagets bästa spelare på Goodison Park.
– Berbatov var vår bästa spelare. Jag tycker att han stundtals var brilliant, men allt förstördes när vi gav bort två poäng, säger Sir Alex Ferguson enligt Metro.co.uk.
– Han är en fantastisk spelare. Kanske att han inte nådde sin högsta nivå förra säsongen; han hade det svårt i perioder men hade också fantastiska stunder.
Berbatovs toppform har kommit mycket lägligt för Manchester United med tanke på att Michael Owen varit skadad och Wayne Rooney haft privata bekymmer att ta tag i.
Gå med i Sportals grupp på Facebook >>
Hampus Johansson
Han/Honom
Skribent & spelanalytiker
2177 Artiklar
Hampus Johansson är expert på sport & casino. Han är en frilansande journalist med examen från Lunds universitet och över 15 års erfarenhet på Sportal. Hampus guidar dagligen läsarna genom spelmarknadens djungel av odds och ger speltips på SHL, Allsvenskan och de bästa sätten att streama sport live.