| Vad: | Inter – Liverpool, Champions League |
| Avspark: | Den 9/12, 21:00 |
| Vart: | San Siro |
| Stream: | > Viaplay |
| Speltips: | Inter vinner (2.05 hos LeoVegas) |
Inter och Liverpool möter varandra i Champions League på tisdag kväll! Vi ger er allt inför matchen, från speltips till information om live stream.
På tisdag väntar en riktig stormatch från Champions League, då Inter och Liverpool ställs emot varandra på San Siro. Vi är minst sagt förväntansfulla inför matchen, som vi här ska ge er allt inför.
Inter kommer från en övertygande seger med 4-0 mot Como i lördags, samtidigt som Liverpool åkte på ett sent poängtapp mot Leeds. Hur går det när dessa jättar möts i Champions League? Vi tar er igenom förutsättningarna inför matchen!
Inför matchen
- Mohamed Salah har petats helt ur Liverpools trupp sedan han riktat offentlig kritik mot tränaren Arne Slot.
- Alexander Isak fick spendera merparten av matchen på bänken senast, och det återstår att se om han startar här.
- Tyske Felix Zwayer kommer att döma den här matchen.
Streama Inter – Liverpool
Det är lätt ordnat att hitta en Inter – Liverpool live stream att se online på nätet. Det enda du behöver göra för att titta på matchen direktsänt på internet är att skapa ett konto hos Viaplay, där du sedan köper ett sportabonnemang. Får du det ordnat kan du se Champions League online på nätet.
Det är upp till dig som tittare frå vilken enhet du ska se din FC Inter – Liverpool FC stream. Titta på matchen via mobiltelefon, dator eller surfplatta. Har du en Chromecast, Apple TV, HDMI-kabel eller liknande kan du dessutom koppla över din fotboll stream till TV-skärmen, för att se matchen live på TV.
Vi tror att du kommer bli mycket nöjd med att live streama Inter – Liverpool. Det är hög kvalitet på bilden, ljudet och kommentatorerna till sändningen.
- Gå vidare till Viaplay
- Skapa konto och köp sportabonnemang
- Streama Inter – Liverpool
Inter – Liverpool speltips
Det har stormat en del kring Liverpool denna höst. Man stod för en toppensäsong ifjol och vann ligan, men denna säsong blir det nog ingen ligatitel. Trots storsatsningen på flera dyra nyförvärv går man väldigt svagt, och i helgen stod man för ett nytt lågvattenmärke, mot Leeds. Liverpool ledde med 2-0 men tappade till 2-2, satte 3-2 men släppte in 3-3 i minut 90+6. “Liverpool… du kan bara inte lita på dem”, sammanfattade Gary Neville matchen.
Det kanske mest omskakande kring matchen var ändå Mohamed Salahs ärlighet kring sin egen situation efter matchen. Salah var bänkade för tredje matchen i rad, och blev inte ens inbytt. Efteråt sade han att det känns som att klubben slänger honom under bussen och att det är uppenbart att det finns problem i klubben men att han inte tycker att det är han som är problemet. Ytterst intressant att se hur det blir med egyptierns speltid framöver, och mot Inter har han petats helt ur truppen.
Inter har en trevligare period bakom sig. Laget har vunnit tre raka matcher och slog senast uppsnackade Como med 4-0. Anfallaren Lautaro Martínez, ofta kritiserad, är uppe i skytteligaledning i Serie A. Tvåa är hans lagkamrat Hakan Calhanoglu.
Här tror vi mer på Inter än på Liverpool, och väljer att spela den raka 1:an. Detta till 2.05 gånger pengarna hos LeoVegas.
Innan ni börjar spela kan vi även rekommendera er att jämföra odds mellan spelbolag.
- Vårt speltips: Inter vinner
- Odds: 2.05
- Bettingsida: LeoVegas
Mer odds & betting inför matchen
Titta in fler spelförslag till Inter – Liverpool nedan.
| Speltips | Odds från LeoVegas |
| Isak gör mål | 2.90 |
| Lautaro gör mål | 2.10 |
| X2 | 1.75 |
Emil Sandberg
Han/Honom
Skribent inom Fotboll
2543 Artiklar
Emil Sandberg är webbredaktör och skribent på Sportal. Han följer all fotboll men har framförallt ett brinnande intresse för Allsvenskan och Serie A. Han började arbeta på sajten som frilansare hösten 2017, innan man knöt åt sig honom på riktigt. Tidigare har han skrivit ett fåtal artiklar åt SvenskaFans.com, Nyheter24 och Sundsvalls Tidning.Emil har genom åren avslöjat flera stora nyheter från fotbollens värld, om alltifrån Allsvenskan till irakisk landslagsfotboll.