Sammanställning Allsvenskan: Så mycket har varje klubb sålt för sedan 2010

AIK och MFF i toppen, nykomlingarna i botten. Vi har sammanställt hur mycket pengar alla allsvenska lag sålt spelare för från 2010 och framåt.

Från 2010 och framåt har Allsvenskan exporterat många spelare till utlandet för stora summor pengar, och en hel del pengar har även förflyttats mellan lagen när allsvenska klubbar köpt spelare från varandra. Alexander Isak och Marcus Danielson är ett par exempel på det förstnämnda, Niclas Eliasson och Alexander Jeremejeff på det sistnämnda.

Att storklubbarna i regel säljer för mer pengar är ingen hemlighet; även om de nödvändigtvis inte är bäst på att fostra spelare krävs det ofta en språngbräda från de lite mindre svenska lagen innan en klubb utomlands kommer och viftar med plånboken.

Vi har räknat ut hur mycket pengar samtliga nuvarande allsvenska lag sålt spelare för från 2010 och framåt. Summorna är räknade i miljoner euro.

KlubbTotalt20102011201220132014201520162017201820192020
AIK34,1053,215,5004,523,511,0110,3250,75,090,24
Häcken17,6102,502,92,22,320,771,352,21,252,12
DIF29,38000,210,911,952,37,163,456,81,65
Elfsborg20,723,872,20,562,20,850,53,821,11,042,6
FFF0,70000000,70000
HaIF15,7850,951,80000,97501,9151,166,452,535
HeIF17,1460,01611,100,81,922,50,170,4500,190
Göteborg24,591,340,81,931,752,772,63,530,394,25,230,05
Norrk.27,23001,70,170,1105,54,9184,9825,654,2
IK Sirius1,62000000,1701,45000
Kalmar7,945001,50,41,51502,41,7500,380
Malmö39,2080,310,52,5842,2412,6333,52,4856,991,32,67
Mjällby0,62000,20,120,18000000,12
Varberg0,00800000,008000000
ÖSK3,43500,8950,850,1000,800,60,190
ÖFK12,465000,501,890007,930,471,675

 

Spelarförsäljningar sedan 2010 – "De stora 8" (miljoner euro)

Stora 8 försäljningar

Spelarförsäljningar sedan 2010 – "De mindre 8" (miljoner euro)

Små 8 försäljningar

AIK

ÅrSpelareKöpande klubbPris
2010Jos HooiveldCeltic2,2
2010Martin MutumbaVideoton FC0,4
2010Bojan DjordjicVideoton FC0,3
2010Iván ÓboloArsenal de Sarandi0,31
2011Teteh BanguraBursaspor3,3
2011Mohamed BanguraCeltic2,2
2014Eero MarkkanenR.M. Castilla2,3
2014Robin QuaisonPalermo2
2014Celso BorgesDeportivo La Coruña0,22
2015Alexander MiloševićBeşiktaş1
2015Ibrahim MoroKairat Almaty0,55
2015Nabil BahouiAl-Ahli0,91
2015Panajotis DimitriadisGençlerbirliği0,55
2015Sam LundholmNEC Nijmegen0,5
2016Mohamed BanguraDalian Yifang0,8
2016Fredrik BrustadMolde0,21
2017Alexander IsakDortmund8,6
2017Ebenezer OforiVfB Stuttgart1,5
2017Sauli VäisänenSPAL0,225
2018Anton SalétrosRostov0,6
2018Amin AffaneIFK Göteborg0,1
2019Kristoffer OlssonKrasnodar4,5
2019Daniel SundgrenAris Saloniki0,12
2019Robin JanssonOrlando City0,47
2020Oscar LinnérArminia Bielefeld0,24
Totalt25 spelare34,105 milj. euro

AIK är den klubb som dragit in näst mest pengar i Allsvenskan på spelarförsäljningar under den här tidsperioden. Det är tydligt att man inte fick den annars så vanliga skjutsen vad gäller spelarförsäljningar efter sitt SM-guld 2009, vilket beror på en kombination av att man hade ett ålderstiget lag och att resultaten kraftigt dalade åtminstone år 2010.

Alexander Isak är försäljningen som verkligen sticker ut. När Dortmund köpte honom i januari 2017 slogs Zlatan Ibrahimovics 16 år gamla rekord som Allsvenskans dyraste export.

BK Häcken

ÅrSpelareKöpande klubbPris
2011Mathias RanégieMalmö FF1,5
2011John ChibuikeRosenborg1
2013Majeed WarisSpartak Moskva2,9
2014Moestafa El KabirAl-Ahli2,2
2015Carlos StrandbergCSKA Moskva0,45
2015Simon GustafsonFeyenoord1,5
2015Walid AttaGenclerbirligi0,32
2015Leonard ZutaHNK Rijeka0,05
2016Samuel GustafsonTorino0,6
2016Simon SandbergLevski Sofia0,17
2017John OwoeriBaoding Yingli0,68
2017Rasmus SchüllerMinnesota United0,5
2017Shkodran MaholliSirius0,17
2018Egzon BinakuMalmö FF0,9
2018Joel AnderssonFC Midtjylland1,3
2019Alexander JeremejeffDynamo Dresden1
2019Nasiru MohammedLevski Sofia0,25
2020Leonard ZutaLecce0,72
2020Imam JagneEverton1,4
Totalt19 spelare17,61 milj. euro

BK Häcken har haft en väldigt jämn nivå i sina spelarförsäljningar under hela 2010-talet fram till år 2020. Den lite mindre Göteborgsklubben har under de här åren verkligen etablerat sig som ett allsvenskt topplag, och har byggt upp en tradition av att ha flera spelskickliga mittfältare samtidigt som man haft ett par skytteligavinnare – alltid intressanta för utländska lag.

Majeed Waris är Häckens dyraste försäljning, och den ghananske anfallaren har sedan haft en fin karriär med en hel del mål i Ligue 1 vilket belönats med kontrakt i Porto.

Djurgårdens IF

ÅrSpelareKöpande klubbPris
2012Kebba CeesayLech Poznan0,21
2013Joona ToivioMolde0,5
2013Kasper HämäläinenLech Poznan0,41
2014Daniel AmarteyFC Köpenhamn1,8
2014Aleksandar PrijovicBoluspor0,15
2015Simon TibblingGroningen1,3
2015Erton FejzullahuBeijing Guoan1
2016Emil BergströmRubin Kazan1,1
2016Sam JohnsonWuhan Zall4,2
2016Omar ColleyGenk1,7
2016Sebastian AnderssonIFK Norrköping0,16
2017Michael OlungaGuizhou Hengfeng3,4
2017Daniel BerntsenVålerenga0,05
2018Magnus ErikssonSan José Earthquakes1,2
2018Othman El KabirUral0,6
2018Felix BeijmoWerder Bremen3
2018Tino KadewereLe Havre2
2019Aliou BadjiRapid Wien1,5
2019Miahli MayambelaFarense0,1
2020Marcus DanielsonDalian5
Totalt20 spelare29,38 milj. euro

Bosse Andersson beskrivs ofta som “Super-Bosse” i transfersammanhang, och han har verkligen lyckats bra med sina försäljningar. Ett lyckat spår har varit satsningen på afrikanska anfallare – Johnson, Olunga, Kadewere, Badji – där spelarna i regel sett lite trubbiga ut när de kommit till Djurgården, senare börjat ösa in mål och slutligen gått utomlands för stora summor.

När vi snackar om lyckade spelarförsäljningar går det såklart inte heller att låta bli att nämna Marcus Danielson. Det lär dröja innan vi får se en 31-årig mittback lämna Allsvenskan för 50 miljoner kronor igen.

Elfsborg

ÅrSpelareKöpande klubbPris
2010Helgi DanielssonHansa Rostock0,37
2010Emir BajramiTwente3,5
2011Denni AvdicWerder Bremen2,2
2012Jesper ChristiansenOdense0,56
2013Oscar HiljemarkPSV2,2
2014Niklas HultNice0,8
2014Amadou JawoDjurgården0,05
2015Johan LarssonBröndby0,5
2016Arber ZeneliHeerenveen1,95
2016Sebastian HolménDynamo Moskva0,5
2016Simon HedlundUnion Berlin0,85
2016Marcus RohdénCrotone0,5
2017Viktor ClaessonKrasnodar2
2018Issam JebaliRosenborg1,1
2019Joakim NilssonArmini Bielefeld0,4
2019Ibrahim DresevicHeerenveen0,5
2019Daniel GustavssonLilleström0,14
2020Jesper KarlssonAZ Alkmaar2,6
Totalt18 spelare20,72 milj. euro

Även om Elfsborg börjat gå lite sämre sportsligt under de senaste åren – bortsett från i år då – har man hela tiden regelbundet lyckats leverera spelare ut i Europa. Elfsborg har exporterat mittfältare som Oscar Hiljemark, Marcus Rohdén, Niklas Hult och Jesper Karlsson, vilket är spelare snudd på landslagsmässiga allihop.

Den största försäljningen från Elfsborg är den av Emir Bajrami. Vänsteryttern gjorde en sväng i landslaget och kunde fått en riktigt fin karriär om det inte vore för återkommande skadeproblem. Nu är Bajrami istället Elfsborgs assisterande tränare.

Falkenbergs FF

ÅrSpelareKöpande klubbPris
2016Gustaf NilssonBröndby0,27
2016Jesper KarlssonElfsborg0,43
Totalt2 spelare0,7 milj. euro

Falkenberg har inte stått för några större utlandsexporter direkt, men några miljoner kronor har man dragit in i alla fall. Försäljningen av Gustaf Nilsson till Bröndby blev lönsam, inte minst med tanke på att Nilsson haft det svårt sen och att man dessutom fått låna tillbaka honom under hösten 2020. Jesper Karlsson gav lite klirr i kassan han också, även om Elfsborg drog in nästan det tiodubbla när man sålde honom vidare.

Falkenberg har antagligen gjort pengar på fler spelare, John Björkengren exempelvis, men i de flesta fall rör det sig om så små summor att de inte är redovisade och vid ett fåtal fall finns det helt enkelt inte några uppgifter om exakta transfersummor.

Hammarby IF

ÅrSpelareKöpande klubbPris
2010Igor ArmasKuban Krasnodar0,65
2010Emil JohanssonMolde0,3
2011Linus HalleniusGenoa1,8
2015Johannes HopfGenclerbirligi0,975
2017Lars SaetraBD Yingli0,665
2017Joseph AidooGenk1,25
2018Pa DibbaShenzhen FC1,16
2019Björn PaulsenFC Ingeolstadt0,5
2019Odilon KossounouClub Brügge3,8
2019Sander SvendsenOdense0,25
2019Neto BorgesGenk1,9
2020Nikola DjurdjicChengdu Better City0,45
2020Leo BengtssonBK Häcken0,085
2020Joel RobackMilan2
Totalt14 spelare15,785

Hammarby drog knappt in några transferpengar överhuvudtaget under åren i Superettan, där undantaget som bekräftar regeln är Linus Hallenius och dennes övergång till Genoa som till stor del skedde tack vare hans Puskás-nominerade drömmål mot Syrianska. Efter återkomsten till Allsvenskan och inte misnt Jesper Janssons intåg i klubben har Hammarby börjat sälja spelare för en hel del pengar, och lagt sig på samma nivå som de övriga topplagen.

Allra mest fascinerande är försäljningen av Odilon Kossounou. Den ivorianske mittbacken hann inte göra många matcher i Hammarbytröjan, och var dessutom inte ens särskilt bra, innan Club Brügge lade vantarna på honom.

Helsingborgs IF

ÅrSpelareKöpande klubbPris
2010René MakondeleHäcken0,016
2011Joel EkstrandUdinese1,8
2011Alexander GerndtUtrecht4,8
2011Rasmus JönssonWolfsburg3,4
2011Marcus NilssonUtrecht1,1
2013Alejandro BedoyaNantes0,8
2014Imad KhaliliShanghai SIPG0,77
2014Abdulrahman KhaliliMersin0,66
2014Loret SadikuMersin0,49
2015David AccamChicago Fire2
2015Emil KrafthBologna0,5
2016Robin SimovicNagoya0,17
2017Jordan LarssonNEC Nijmegen0,45
2019Andri Rúnar BjarnasonKaiserslautern0,19
Totalt14 spelare17,146 milj. euro

Här har det gått utför under de senaste åren. I början av 2010-talet sålde Jesper Jansson och Helsingborg spelare för enorma summor, men i takt med att resultaten blev dåliga och att man därmed inte kunde täcka upp sina ökade utgifter, bildades en ond spiral där Helsingborg blev sämre på alla håll och till slut trillade ur Allsvenskan. Nu är man tillbaka men har en bra bit till att åter bli ett allsvenskt topplag.

Helsingborg var under sommarfönstret 2020 nära att sälja Armin Gigovic i en miljonövergång till Genoa, men det blev till slut ingenting.

IFK Göteborg

ÅrSpelareKöpande klubbPris
2010Kim ChristensenFC Köpenhamn0,4
2010Gustav SvenssonBursaspor0,94
2011Ragnar SigurdssonFC Köpenhamn0,8
2012Sebastian ErikssonCagliari1,5
2012Tobias SanaAjax0,32
2012Elmar BjarnasonRanders0,11
2013David Moberg KarlssonSunderland1,75
2014Tobias HysénShanghai SIPG1
2014Sam LarssonHeerenveen1,5
2014Robin SöderEsbjerg0,27
2015Ludwig AugustinssonFC Köpenhamn1,3
2015Lasse VibeBrentford1,3
2016Gustav SvenssonGuangzhou R&F0,55
2016Gustav EngvallBristol City1,6
2016Haitam AleesamiPalermo1,38
2017Jakob AnkersenZulte Waregem0,25
2017Mads AlbaekKaiserslautern0,1
2017Mattias BjärsmyrSivasspor0,04
2018Pontus DahlbergWatford3,9
2018Elias Már ÓmarssonExcelsior0,3
2019Vajebah SakorOFI Kreta0,25
2019Benjamin NygrenGenk3,7
2019Carl StarfeltRubin Kazan1
2019Sebastian OhlssonSt. Pauli0,28
2020Sebastian ErikssonGenoa0,05
Totalt25 spelare24,59 milj. euro

IFK Göteborg har under merparten av 2010-talet varit ett allsvenskt topplag, vilket också syns på lagets försäljningar. Namnet “IFK Göteborg” lär också ha bidragit en del till att trissa upp priserna en aning, jämfört med om en spelare stått för likvärdiga prestationer i en mindre klubb.

Pontus Dahlberg och Benjamin Nygren är försäljningarna som verkligen sticker ut, och här har vi två framtida landslagsspelare om allt går väl.

IFK Norrköping

ÅrSpelareKöpande klubbPris
2012Astrit AjdarevicStandard Liège1,7
2013Gunnar Heidar ThorvaldssonKonyaspor0,17
2014Isaac Kiese ThelinMalmö FF0,11
2016Alexander FranssonBasel2
2016Arnór Ingvi TraustasonRapid Wien2,3
2016Christoffer NymanEintracht Braunschweig0,7
2016Emir KujovicGent0,5
2017Tesfaldet TekieGent1,6
2017Niclas EliassonBristol City2
2017Sebastian AnderssonKaiserslautern0,65
2017Nicklas BärkrothLech Poznan0,65
2018Arnór SigurdssonCSKA Moskva4
2018Jon Gudni FjólusonKrasnodar0,6
2018Linus WahlqvistDynamo Dresden0,4
2019David Moberg KarlssonSparta Prag1,65
2019Jordan LarssonSpartak Moskva4
2020Simon SkrabbBrescia2,8
2020Rasmus LauritsenDinamo Zagreb1,4
Totalt18 spelare27,23 milj. euro

IFK Norrköping gick från att vara ett bottenlag till att vinna SM-guld 2015, och det är ganska enkelt att se hur stor påverkan lagets sportsliga resultat haft på spelarförsäljningarna. Guldspelarna Alexander Fransson, Emir Kujovic och Christoffer “Totte” Nyman såldes av rätt omgående, och sedan har Norrköping fortsatt att producera spelare som utländska klubbar huggit på.

Den största försäljningen är Jordan Larsson till Spartak Moskva. Larsson som kommer att starta när Sverige träningsspelar mot Ryssland under torsdagskvällen. Här kan ni läsa om hur ni gör för att streama Ryssland – Sverige live.

IK Sirius

ÅrSpelareKöpande klubbPris
2015Kerim MrabtiDjurgården0,17
2017Kingsley SarfoMalmö FF1,45
Totalt2 spelare1,62 milj. euro

Om IK Sirius försäljningar finns det inte mycket att säga, mer än att man sålde Kingsley Sarfo vid exakt rätt tillfälle. Laget kom upp till Allsvenskan inför säsongen 2017, och det är rätt imponerande att man lyckades sälja Kerim Mrabti för en slant redan när man låg i Superettan.

Nu har Henrik Rydström fått rejält styr på Sirius och fortsätter det så här så är det bara en tidsfråga innan man gör fler bra försäljningar. 

Kalmar FF

ÅrSpelareKöpande klubbPris
2012Mattias JohanssonAZ1,5
2013Etrit BerishaLazio0,4
2014Melker HallbergUdinese1,5
2014Johan BertilssonZaglebie Lubin0,015
2016Marcus AntonssonLeeds2,4
2017IsmaelGrozny1
2017Svante IngelssonUdinese0,75
2019Lumala AbduPyramids FC0,38
Totalt8 spelare7,945 milj. euro

Kalmar FF har efter SM-guldet 2008 haft svårt att bibehålla sin plats i toppen av svensk fotboll. Man har mest harvat runt i mitten, och till och med varit nära att bli nedflyttade vid ett par tillfällen. Nu har man en väldigt ung trupp och åker man inte ur så kan det nog bli en del bra försäljningar.

På den här listan fastnar vi för försäljningen av den dåvarande talangen Melker Hallberg till Udinese. Halberg har inte fått den utveckling han hoppats på och spelar till vardags i skotska Hibernian.

Malmö FF

ÅrSpelareKöpande klubbPris
2010Edward OfereLecce0,31
2011Guillermo MolinsAnderlecht0,5
2012Mathias RanégieUdinese2
2012Jimmy DurmazGenclerbirligi0,58
2013Tokelo RantieBournemouth4
2014Erik FribergBologna0,19
2014Miiko AlbornozHannover1,5
2014Johan DahlinGenclerbirligi0,55
2015Emil ForsbergRB Leipzig3,7
2015Isaac Kiese ThelinBordeaux3,5
2015Magnus ErikssonGZ Renzhe1,7
2015RicardinhoQabala0,383
2015Erik Berg f.d. JohanssonGent1,7
2015Filip HelanderHellas Verona1
2015Robin OlsenPAOK0,65
2016Vidar Örn KjartanssonMaccabi Tel Aviv3,5
2017Enoch Kofi AduAkhisarspor0,6
2017Pawel CibickiLeeds1,6
2017Pa KonateSPAL0,285
2018Dennis HadzikadunicRostov1
2018Mattias SvanbergBologna4,5
2018Anders ChristiansenGent1
2018Alexander JeremejeffHäcken0,49
2019Andreas VindheimSparta Prag1,3
2020Carlos StrandbergAl-Hazem1,4
2020Fouad BachirouNottingham Forest0,67
2020Lukas BjörklundMilan0,1
2020Nikolaj Duus MöllerArsenal0,5
Totalt28 spelare39,208 milj. euro

Malmö FF är föga förvånande det allsvenska lag som sålt spelare för mest pengar under den här tiden. Åren i Champions League och Europa League har utvecklat Malmö rejält som klubb, och man har förtjänat att ha storklubbarnas ögon på sig.

Under sommarfönstret 2020 sålde man talangerna Lukas Björklund och Nikolaj Duus Möller till europeiska storklubbar, och det blir spännande att följa deras karriärer.

Mjällby AIF

ÅrSpelareKöpande klubbPris
2012Jesper WesterbergLilleström SK0,2
2013Haris RadetinacDjurgården0,12
2014Andreas BlomqvistÅlborg0,18
2020Mohanad JeahzeHammarby0,12
Totalt4 spelare0,62 milj. euro

Mjällby har inte gjort mycket pengar på att sälja spelare, men har ändå fått in några slantar här och där. Senast var försäljningen av vänsterbacken Mohanad Jeahze till Hammarby, som gjorde det bra i MAIF och som varit en klar uppgradering från Dennis Widgren.

Moses Ogbu är en annan spelare som gjort det bra i Mjällby i år, och nigerianen har ryktats till en del klubbar men blivit kvar.

Varbergs BoIS

ÅrSpelareKöpande klubbPris
2014Modou BarrowÖstersund0,008
Totalt1 spelare0,008 milj. euro

Hos Varberg har vi bara kunnat hitta information om en enda spelarförsäljning som inbringat pengar, vilket som ni ser var Modou Barrow till Östersund. Han gick sedan vidare från ÖFK till Swansea för en rejäl summa, och idag håller han till i japanska mästarna Jeonbuk Hyundai Motors.

Nästa försäljning kan mycket väl vara Astrit Seljmani, som vi har svårt att se vara kvar i Varberg när Allsvenskan 2021 börjar.

Örebro SK

ÅrSpelareKöpande klubbPris
2011Michael AlmebäckClub Brügge0,55
2011Alejandro BedoyaRangers0,345
2012Nordin GerzicIFK Göteborg0,85
2013Tomas ChecinskiMaccabi Tel Aviv0,1
2016Jacob RinneGent0,8
2018Brendan Hines-IkeKortrijk0,6
2019Filip RogicOrenburg0,19
Totalt7 spelare3,435 milj. euro

Örebro har bortsett från ett kortare äventyr i Superettan så gott som konstant varit ett mittenlag i Allsvenskan. En del fina spelare så som Astrit Ajdarevic, Nahir Besara och Nordin Gerzic har kommit och gått i laget, och sedan har både Besara och Gerzic kommit tillbaka.

Det är väl ingen vågad gissning att Nahir Besara säljs återigen ganska snart. Den offensiva mittfältaren fortsätter att leverera i ÖSK:s färger, och hör hemma på en högra nivå än i Allsvenskan.

Östersunds FK

ÅrSpelareKöpande klubbPris
2012David AccamHelsingborg0,5
2014Modou BarrowSwansea1,89
2018Fouad BachirouMalmö FF0,7
2018Saman GhoddosAmiens4
2018Ken SemaWatford2,25
2018Sotirios PapagiannopoulosFC Köpenhamn0,98
2019Hosam AieshIFK Göteborg0,47
2020Dino IslamovicRosenborg0,475
2020Jordan Attah KadiriLommel SK1,2
Totalt9 spelare12,465 milj. euro

Det finns mycket att säga om Östersunds FK och klubben verkar sannerligen ha gjort en del saker på fel sätt, men det går inte att blunda för att man gjort mycket bra också. Den gyllene generationen, som vann Svenska Cupen och gick vidare från Europa League-gruppspelet, bestod av spelare som haft krokiga karriärer och i flera fall varit uträknade. Graham Potter fick spelarna att blomma och både tränaren själv och många av hans adepter har tagit stora steg i karriären sedan dess.

Senaste försäljningen är Jordan Attah Kadiri, vilket var en viktig pusselbit för att få ordning på Östersunds ekonomi.


Huvudkälla för vår sammanställning är Transfermarkt.com, och på de spelare där Transfermarkt saknar information om transfersumman har vi kompletterat med uppgifter från Aftonbladet, Borås Tidning, Expressen, Fotbollskanalen, GT, Göteborgs-Posten, Hallands Nyheter, Helsingborgs Dagblad, Idrottens Affärer, Kristianstadsbladet och Uppsala Nya Tidning. Sålda spelare är räknat i miljoner euro. Summor i kronor har konverterats till euro med penningvärdet för den aktuella tidpunkten. Spelare som gått gratis eller där uppgifter om transfersumma saknas har exkluderats från sammanställningen.

Tio dyraste spelarförsäljningarna från Allsvenskan 2010 och framåt

ÅrSpelareSäljande klubbKöpande klubbPris
2017Alexander IsakAIKDortmund8,6
2020Marcus DanielsonDjurgårdenDalian5
2011Alexander GerndtHelsingborgUtrecht4,8
2018Mattias SvanbergMalmö FFBologna4,5
2019Kristoffer OlssonAIKKrasnodar4,5
2016Sam JohnsonDjurgårdenWuhan Zall4,2
2013Tokelo RantieMalmö FFBournemouth4
2018Arnór SigurdssonIFK NorrköpingCSKA Moskva4
2018Saman GhoddosÖstersundAmiens4
2018Pontus DahlbergIFK GöteborgWatford3,9

 

Speltips på fotboll

Speltips & odds: Mästaren möter lärjungen
Speltips & odds: Mästaren möter lärjungen
Under kvällen möter Manchester City - Arsenal i ett stormöte i Premier League.
News icon17 oktober, 2020
Author iconGustaf Rauer
Speltips & odds: Derbyt hetare än någonsin
Speltips & odds: Derbyt hetare än någonsin
Merseysidederby mellan Everton - Liverpool i Premier League äger rum under lördagen.
News icon16 oktober, 2020
Author iconGustaf Rauer
Speltips & odds: Hammarby söker revansch
Speltips & odds: Hammarby söker revansch
Hammarby och Mjällby möts på Tele2 Arena under söndagen. Här är vårt speltips till matchen.
News icon16 oktober, 2020
Author iconEmil Sandberg