Spelschemat för Allsvenskan 2018 offentliggjort

Svensk Elitfotboll släppte under fredagen spelschemat för Allsvenskan 2018. Första omgången bjuder bland annat på Östersund mot Djurgården.

Spelprogrammet för Allsvenskans samtliga omgångar 2018 är nu klart. Vi kan konstatera att Allsvenskans första omgång bjuder på bland annat Östersunds FK mot Djurgårdens IF. En annan stormatch i omgång 1 är den på Borås Arena, där IF Elfsborg tar emot regerande mästaren Malmö FF.

Nykomlingen IF Brommapojkarna får ett tufft spelschema inledningsvis, då lagen möter – i tur och ordning – IFK Norrköping, BK Häcken, Hammarby IF, Elfsborg, Malmö, Östersund och Djurgården.

I omgång 3 finner vi två Stockholmsderbyn, då AIK tar emot Djurgården på Friends Arena, samtidigt som Brommapojkarna åker till Tele2 Arena för att möta Hammarby.

Spelschema Allsvenskan 2018

Datumen som visas är spelomgångens huvuddatum, och flertalet matcher i en omgång kan få annat speldatum.

Omgång 1 – 1 april:

Hammarby IF – IF Sirius
GIF Sundsvall – Örebro SK
IFK Norrköping – IF Brommapojkarna
BK Häcken – Kalmar FF
IF Elfsborg – Malmö FF
AIK – Dalkurd FF
Östersunds FK – Djurgårdens IF
Trelleborgs FF – IFK Göteborg

Omgång 2 – 8 april:

IK Sirius – GIF Sundsvall
IFK Göteborg – Hammarby IF
Malmö FF – AIK
Kalmar FF – IF Elfsborg
Djurgårdens IF – Trelleborgs FF
Örebro SK – IFK Norrköping
IF Brommapojkarna – BK Häcken
Dalkurd FF – Östersunds FK

Omgång 3 – 15 april:

Hammarby IF – IF Brommapojkarna
GIF Sundsvall – Malmö FF
IFK Norrköping – Kalmar FF
BK Häcken -Dalkurd FF
IF Elfsborg – IK Sirius
AIK – Djurgårdens IF
Östersunds FK – IFK Göteborg
Trelleborgs FF – Örebro SK

Omgång 4 – 18 april:

IK Sirius – BK Häcken
Hammarby IF – IFK Norrköping
GIF Sundsvall – Trelleborgs FF
IFK Göteborg – Dalkurd FF
Kalmar FF – Östersunds FF
Djurgårdens IF – Malmö FF
Örebro SK – AIK
IF Brommapojkarna – IF Elfsborg

Omgång 5 – 22 april:

IFK Norrköping – IK Sirius
BK Häcken – Hammarby IF
IF Elfsborg – Djurgårdens IF
Malmö FF – IF Brommapojkarna
AIK – IFK Göteborg
Östersunds FK – Örebro SK
Trelleborgs FF – Kalmar FF
Dalkurd FF – GIF Sundsvall

Omgång 6 – 29 april:

GIF Sundsvall – IF Elfsborg
IFK Norrköping – Trelleborgs FF
IFK Göteborg – BK Häcken
Kalmar FF – Malmö FF
AIK – IK Sirius
Djurgårdens IF – Hammarby IF
Örebro SK – Dalkurd FF
IF Brommapojkarna – Östersunds FK

Omgång 7 – 6 maj:

IK Sirius – Örebro SK
Hammarby IF – GIF Sundsvall
IF Elfsborg – AIK
Malmö FF – IFK Göteborg
Östersunds FK – IFK Norrköping
Trelleborgs FF – BK Häcken
IF Brommapojkarna – Djurgårdens IF
Dalkurd FF – Kalmar FF

Omgång 8 – 13 maj:

GIF Sundsvall – IF Brommapojkarna
BK Häcken – IF Elfsborg
IFK Göteborg – IFK Norrköping
Kalmar FF – IK Sirius
AIK – Östersunds FK
Djurgårdens IF – Dalkurd FF
Örebro SK – Hammarby IF
Trelleborgs FF – Malmö FF

Omgång 9 – 20 maj:

IK Sirius – Trelleborgs FF
Hammarby IF – AIK
GIF Sundsvall – Östersunds FK
IFK Norrköping – Dalkurd FF
IF Elfsborg – IFK Göteborg
Malmö FF – BK Häcken
Djurgårdens IF – Örebro SK
IF Brommapojkarna – Kalmar FF

Omgång 10 – 23 maj:

Hammarby IF – Malmö FF
IFK Norrköping – GIF Sundsvall
BK Häcken – AIK
IFK Göteborg – Djurgårdens IF
Örebro SK – Kalmar FF
Östersunds FK – IK Sirius
Trelleborgs FF – IF Brommapojkarna
Dalkurd FF – IF Elfsborg

Omgång 11 – 27 maj:

IK Sirius – Djurgårdens IF
GIF Sundsvall – IFK Göteborg
IF Elfsborg – Trelleborgs FF
Malmö FF – Dalkurd FF
Kalmar FF – Hammarby IF
AIK – IFK Norrköping
Östersunds FK – BK Häcken
IF Brommapojkarna – Örebro SK

Omgång 12 – 7 juli:

IK Sirius – Malmö FF
Hammarby IF – Östersunds FK
BK Häcken – GIF Sundsvall
IFK Göteborg – Kalmar FF
Djurgårdens IF – IFK Norrköping
Örebro SK – IF Elfsborg
Trelleborgs FF – AIK
Dalkurd – IF Brommapojkarna

Omgång 13 – 15 juli:

GIF Sundsvall – AIK
IFK Norrköping – BK Häcken
IFK Göteborg – Örebro SK
IF Elfsborg – Hammarby IF
Malmö FF – Östersunds FK
Kalmar FF – Djurgårdens IF
IF Brommapojkarna – IK Sirius
Dalkurd FF – Trelleborgs FF

Omgång 14 – 22 juli:

IK Sirius – IFK Göteborg
Hammarby IF – Dalkurd FF
IFK Norrköping – IF Elfsborg
Kalmar FF – GIF Sundsvall
AIK – IF Brommapojkarna
Djurgårdens IF – BK Häcken
Örebro SK – Malmö FF
Östersunds FK – Trelleborgs FF

Omgång 15 – 29 juli:

BK Häcken – Örebro SK
IFK Göteborg – IF Brommapojkarna
Malmö FF – IFK Norrköping
AIK – Kalmar FF
Djurgårdens IF – GIF Sundsvall
Östersunds FK – IF Elfsborg
Trelleborgs FF – Hammarby IF
Dalkurd – IK Sirius

Omgång 16 – 5 augusti:

IK Sirius – AIK
Hammarby IF – Trelleborgs FF
GIF Sundsvall – IFK Norrköping
IF Elfsborg – Östersunds FK
Malmö FF – Djurgårdens IF
Kalmar FF – IFK Göteborg
Örebro SK – BK Häcken
IF Brommapojkarna – Dalkurd FF

Omgång 17 – 12 augusti:

IFK Norrköping – Hammarby IF
BK Häcken – Djurgårdens IF
IFK Göteborg – IK Sirius
AIK – IF Elfsborg
Örebro SK – IF Brommapojkarna
Östersunds FK – Kalmar FF
Trelleborgs FF – GIF Sundsvall
Dalkurd FF – Malmö FF

Omgång 18 – 19 augusti:

IK Sirius – Dalkurd FF
Hammarby IF – Örebro SK
GIF Sundsvall – BK Häcken
IFK Göteborg – Östersunds FK
IF Elfsborg – IFK Norrköping
Malmö FF – Trelleborgs FF
Djurgårdens IF – Kalmar FF
IF Brommapojkarna – AIK

Omgång 19 – 26 augusti:

IFK Norrköping – IFK Göteborg
BK Häcken – IF Brommapojkarna
Malmö FF – IK Sirius
Kalmar FF – Örebro SK
AIK – Trelleborgs FF
Djurgårdens IF – IF Elfsborg
Östersunds FK – GIF Sundsvall
Dalkurd FF – Hammarby IF

Omgång 20 – 2 september:

Hammarby IF – Djurgårdens IF
GIF Sundsvall – IK Sirius
IF Elfsborg – Kalmar FF
AIK – BK Häcken
Örebro SK – Östersunds FK
Trelleborgs FF – IFK Norrköping
IF Brommapojkarna – Malmö FF
Dalkurd FF – IFK Göteborg

Omgång 21 – 15 september:

IK Sirius – Hammarby IF
IFK Norrköping – AIK
BK Häcken – Trelleborgs FF
IFK Göteborg – IF Elfsborg
Kalmar FF – Dalkurd FF
Djurgårdens IF – IF Brommapojkarna
Örebro SK – GIF Sundsvall
Östersunds FK – Malmö FF

Omgång 22 – 23 september:

IK Sirius – Östersunds FK
BK Häcken – IFK Göteborg
IF Elfsborg – Örebro SK
Malmö FF – Kalmar FF
AIK – Hammarby IF
Trelleborgs FF – Djurgårdens IF
IF Brommapojkarna – GIF Sundsvall
Dalkurd FF – IFK Norrköping

Omgång 23 – 26 september:

Hammarby IF – IF Elfsborg
GIF Sundsvall – Djurgårdens IF
IFK Norrköping – Malmö FF
IFK Göteborg – AIK
Kalmar FF – BK Häcken
Örebro SK – IK Sirius
Östersunds FK – IF Brommapojkarna
Trelleborgs FF – Dalkurd FF

Omgång 24 – 30 september:

IK Sirius – IFK Norrköping
Hammarby IF – IFK Göteborg
IF Elfsborg – BK Häcken
Malmö FF – GIF Sundsvall
Kalmar FF – IF Brommapojkarna
Djurgårdens IF – Östersunds FK
Örebro SK – Trelleborgs FF
Dalkur FF – AIK

Omgång 25 – 7 oktober:

IK Sirius – IF Elfsborg
GIF Sundsvall – Kalmar FF
IFK Norrköping – Djurgårdens IF
BK Häcken – Malmö FF
IFK Göteborg – Trelleborgs FF
AIK – Örebro SK
Östersunds FK – Dalkurd FF
IF Brommapojkarna – Hammarby IF

Omgång 26 – 21 oktober:

BK Häcken – Östersunds FK
IF Elfsborg – GIF Sundsvall
Malmö FF – Hammarby IF
Kalmar FF – IFK Norrköping
Djurgårdens IF – AIK
Trelleborgs FF – IK Sirius
IF Brommapojkarna – IFK Göteborg
Dalkurd FF – Örebro SK

Omgång 27 – 28 oktober:

IK Sirius – IF Brommapojkarna
Hammarby IF – Kalmar FF
IFK Norrköping – Östersunds FK
IFK Göteborg – GIF Sundsvall
AIK – Malmö FF
Örebro SK – Djurgårdens IF
Trelleborgs FF – IF Elfsborg
Dalkurd FF – BK Häcken

Omgång 28 – 31 oktober:

GIF Sundsvall – Hammarby IF
BK Häcken – IK Sirius
IF Elfsborg – Dalkurd FF
Malmö FF – Örebro SK
Kalmar FF – Trelleborgs FF
Djurgårdens IF – IFK Göteborg
Östersunds FK – AIK
IF Brommapojkarna – IFK Norrköping

Omgång 29 – 4 november:

IK Sirius – Kalmar FF
Hammarby IF – BK Häcken
IFK Norrköping – Örebro SK
IFK Göteborg – Malmö FF
IF Elfsborg – IF Brommapojkarna
AIK – GIF Sundsvall
Trelleborgs FF – Östersunds FK
Dalkurd FF – Djurgårdens IF

Omgång 30 – 11 november:

GIF Sundsvall – Dalkurd FF
BK Häcken – IFK Norrköping
Malmö FF – IF Elfsborg
Kalmar FF – AIK
Djurgårdens IF – IK Sirius
Örebro SK – IFK Göteborg
Östersunds FK – Hammarby IF
IF Brommapojkarna – Trelleborgs FF