Program för Vinter OS 2018 – Schema & TV-tider

Vi hjälper dig att få full koll på schemat som gäller för Vinter-OS 2018 i Pyeongchang. Vi ger dig här ett tävlingsprogram med de grenar, och TV-tider som finns att följa under mästerskapet.

Du kan själv ta hjälp av detta program för OS 2018. De hjälper dig att hålla koll på när du börja sätta på TV:n för att heja på svenskarna i OS, eller för att se de grenar du är mest intresserad av.

Schemat som vi ger dig här nedanför ger dig viktig information om vilka tider som gäller, och när vi har svenska medaljchanser. Notera gärna att alla TV-tider i vårt program är utsatta för svensk tidzon.

  • Datum: 8-25 februari
  • Plats: Pyeongchang, Sydkorea
  • Invigning: Den 9 februari, kl 12:00
  • Antal grenar: 102 st
  • Antal sporter: 15 st
  • Deltagande nationer: 95 st
  • Sändningar: Vinter OS 2018 streams & TV

vinter os 2018 pyeongchang, sydkorea

Tävlingsprogram (svensk tid) & svenska medaljchanser

Kolla in schemat inför OS 2018 så du vet vilka tider som gäller för de grenar du är mest intresserad av.

Följ sedan vårt program under hela Vinter-OS 2018 & se vilka grenar vi har svenska medaljchanser i. Om du vill så kan du även läsa bland vårt betting tips & odds inför vinter-OS 2018. Där hittar du ännu mer information kring alla svenska chanser på medalj.

Datum/tid Gren/sport Herrar/damer Kommentar
8 februari
01:00 Curling, dubbel Mixat
12:00 Curling, dubbel Mixat
13:00 Backhoppning, (normalbacke, kval) Herrar
9 februari
00:30 Curling, dubbel Mixat
02:00 Freestyle (puckelpist, kval) Damer & herrar
02:00 Konståkning, lagtävling Herrar
02:00 Konståkning, kortprogram Par
05:30 Curling, dubbel Mixat
12:00 Invingning!
10 februari
01:00 Curling, dubbel Mixat
02:00 Snowboard, Slopestyle kval Herrar
08:15 Längdskidåkning, skiathlon Damer Svensk medaljchans
08:40 Ishockey, gruppspel Damer Japan – Sverige
11:00 Short track, 1500 m, final Herrar
11:00 Short track, 500 m, kval Damer
11:00 Short track, 3000 m stafett, kval Damer
11:10 Rodel, singel Herrar
12:00 Skridskor, 3000 m Herrar
12:00 Curling, dubbel Mixat
12.15 Skidskytte, 7,5 km sprint Damer
13:00 Ishockey, gruppspel Damer
13:35 Backhoppning, normalbacke final Damer
11 februari
01:00 Curling, dubbel Mixat
02:00 Konståkning Damer
02:00 Snowboard, slopestyle final Herrar Svensk medaljchans
02:00 Snowboard, slopestyle kval Damer
03:00 Alpint, störtlopp Herrar
07:15 Längdskidor, skiathlon Herrar Svensk medaljchans
08:00 Skridskor, 5000 m Herrar
08:30 Ishockey, gruppspel Damer
10:50 Rodel, singel Herrar
11:30 Freestyle, puckelpist final Damer
12:00 Curling, dubbel skiljeomgångar Mixat
12:15 Skidskytte, 10 km Herrar
13:00 Ishockey, gruppspel Damer
12 februari
01:00 Curling, dubbel semifinaler Mixat
02:00 Konståkning, lagtävling Dam & herr
02:00 Snowboard, slopestyle final Damer
02:15 Alpint, storslalom Damer Svensk medaljchans
05:30 Snowboard, halfpipe kval Damer
08:30 Ishockey, gruppspel Damer
11:10 Skidskytte, 10 km Damer
11:10 Skidskytte, 12,5 km jaktstart Herrar
11:30 Freestyle, puckelpist final Herrar
11:50 Rodel, singel Damer
12:00 Curling, dubbel Mixat
13:10 Ishockey, gruppspel Damer Sverige – Sydkorea
13:30 Skridskor, 1500 m Damer
13:50 Backhoppning, normalbacke final Damer
13 februari
01:00 Curling, dubbel bronsmatch Mixat
02:00 Snowboard, halfpipe final Damer
02:00 Snowboard, halfpipe kval Herrar
03:00 Alpint, kombination Herrar
08:30 Ishockey, gruppspel Damer
09:30 Längdskidor, sprint klassiskt Dam & herr Svensk medaljchans
11:00 Short track, 500 m, 1000 m & 5000 m Dam & herr
11:30 Rodel, singel Herrar
12.00 Skridskor, 1500 m Herrar
13:00 Ishockey, gruppspel Damer
14 febrauri
01:00 Curling Herrar
02:00 Konståkning, kort program Par
02:15 Alpint, Slalom Damer Svensk medaljchans
02:30 Snowboard, halfpipe final Herrar
04:10 Ishockey, gruppspel Damer Sverige – Schweiz
06:00 Curling Herrar
07:00 Nordisk kombination Dam & herr
08:30 Ishockey, gruppspel Damer
11:00 Skridskor, 1000 m Damer
12:00 Curling Herrar
12:05 Skidskytte, 15 km Damer
12.20 Rodel, tvåmanna Dam & herr
13:00 Ishockey, gruppspel Herrar
15 februari
01:00 Curling Damer
02:00 Skeleton Herrar
02:00 Snowboard, cross Herrar
02:30 Konståkning, fritt program Par
03:00 Alpint, Super G Herrar
04:00 Ishockey, gruppspel Herrar
04:00 Ishockey, gruppspel Damer
06:00 Curling Herrar
07:30 Längdskidor, 10 km fristil Damer Svensk medaljchans
08:30 Ishockey, gruppspel Damer
08:40 Ishockey, gruppspel Herrar Sverige – Norge
12:00 Freestyle, hopp kval Damer
12:00 Skridskor, 10 000 m Herrar
12:00 Skidskytte, 20 km Herrar
12:00 Curling Damer
13:00 Ishockey, gruppspel Herrar
21:30 Rodel, lagstafett Mixat
16 februari
01:00 Curling Herrar
01:30 Skeleton Herrar
02:00 Snowboard, cross Damer
02:00 Konståkning, kort program Herrar
04:00 Ishockey, gruppspel Herrar
06:00 Curling Damer
07:00 Längdskidor, 15 km Herrar Svensk medaljchans
08:30 Ishockey, gruppspel Herrar
12:00 Freestyle, hopp final Damer
12:00 Skridskor, 5000 m Damer
12:00 Curling Damer
12:20 Skeleton Damer
13:00 Ishockey, gruppspel Herrar
13:10 Ishockey, gruppspel Herrar Sverige – Tyskland
13:30 Backhoppning, stora backen kval Herrar
17 februari
01:00 Curling Damer
02:00 Freeski, slopestyle Damer
02:00 Konståkning, fritt program Herrar
03:00 Alpint, Super G Damer
04:00 Ishockey, gruppspel Herrar
04:00 Ishockey, kvartsfinal Damer
06:00 Curling Herrar
08:30 Ishockey, gruppspel Herrar
10:30 Längdskidor, 4×5 km stafett Damer Svensk medaljchans
11:00 Short track, 1000 m & 1500 m Dam & herr
12:00 Freestyle, aerials Herrar
12:00 Curling Herrar
12:15 Skidskytte, 12,5 km Damer
13:00 Ishockey, gruppspel Herrar
13:30 Backhoppning, stora backen final Herrar
18 februari
01:00 Curling Herrar
02:00 Freeskii, slopestyle Herrar Svensk medaljchans
02:15 Alpint, Storslalom Herrar Svensk medaljchans
04:00 Ishockey, gruppspel Herrar
04:00 Ishockey, finalspel Damer
06:00 Curling Damer
07:15 Längdskidor, 4×10 km stafett Herrar Svensk medaljchans
08:30 Ishockey, gruppspel Herrar
08:30 Ishockey, finalspel Damer
12:00 Freestyle, aerials final Herrar
12:00 Curling Herrar
12:00 Skridskor, jaktstart Herrar
12:00 Skridskor, 500 m Damer
12:05 Bob, tvåmanna Dam & Herr
12:15 Skidskytte, 15 km masstart Herrar
13:00 Ishockey, gruppspel Herrar Sverige – Finland
19 februari
01:00 Curling Damer
01:30 Snowboard, big air kval Damer
02:00 Freeskii, halfpipe kval Damer
02:00 Konståkning, kort program Par
06:00 Curling Herrar
08:30 Ishockey, semifinal Damer
12:00 Skridskor, jaktstart Damer
12:00 Skridskor, 500 m Herrar
12:00 Curling Damer
12:15 Bob, tvåmanna Mixat
13:00 Ishockey, semifinal Damer
13:30 Backhoppning, stora backen, lag Herrar
20 februari
01:00 Curling Herrar
02:00 Konståkning, fri dans Mixat
02:30 Freeskii, halfpipe final Damer
02:30 Freeskii, halfpipe kval Herrar
04:00 Ishockey, play off Herrar
04:00 Ishockey, klassificieringsspel Damer
06:00 Curling Damer
08:30 Ishockey, play off Herrar
08:30 Ishockey, klassificieringsspel Damer
11:00 Short track, 500 m & 1000 m Dam & Herr
11:00 Short track, 3000 m stafett final Damer
11:00 Nordisk kombination Dam & Herr
12:00 Curling Herrar
12:15 Skidskytte, stafett Mixad
12:50 Bob Damer
13:00 Ishockey, play off Herrar
21 februari
01:00 Curling Damer
01:30 Snowboard, big air kval Herrar
02:00 Konståkning, kort program Damer
03:00 Alpint, störtlopp Damer
03:30 Freestyle, skicross Herrar Svensk medaljchans
04:00 Ishockey, kvartsfinal Herrar
06:00 Curling Herrar
08:30 Ishockey, kvartsfinal Herrar
09:00 Längdskidor, teamsprint Dam & herr
12:00 Curling Damer
12:00 Skridskor, lag final Dam & Herr
12:40 Bob Damer
13:00 Ishockey, kvartsfinaler Herrar
22 februari
01:00 Curling, skiljeomgångar Dam & Herr
02:15 Alpint, slalom Herrar Svensk medaljchans
03:30 Freeskii, halfpipe final Herrar
04:00 Snowboard, paraellslalom Dam & Herr
08:30 Ishockey, bronsmatch Damer
08:30 Nordisk kombination Dam & herr
11:00 Short track, blandade distanser Dam & Herr
12:00 Curling semifinaler Herrar
12:15 Skidskytte, stafett Damer
13:00 Ishockey, final Damer Svensk medaljchans
23 februari
01:00 Curling, semifinaler Damer
02:00 Snowboard, big air final Damer
02:00 Konståkning, fritt program Damer
03:00 Alpint, kombination Damer
03:30 Freestyle, skicross Damer Svensk medaljchans
08:30 Ishockey, semifinal Herrar
11:00 Skridskor, 1000 m final Herrar
12:00 Curling, bronsmatch Herrar
12:15 Skidskytte, stafett Herrar
13:00 Ishockey, semifinal Herrar
24 februari
01:00 Curling, final Herrar
01:30 Bob, fyrmanna Mixad
02:00 Snowboard, big air final Herrar
03:00 Alpint, lagtävling Mixad Svensk medaljchans
04:00 Snowboard, paraellslalom final Dam & herr
05:30 Längdskidor, 50 km masstart Herrar Svensk medaljchans
12:00 Curling, bronsmatch Damer
12:00 Skridskor, masstart Dam & herr
13:00 Ishockey, bronsmatch Herrar
25 februari
01:00 Curling, final Damer
01:30 Bob, fyrmanna Mixad
07:00 Ishockey, final Herrar Svensk medaljchans
07:15 Längdskidor, 30 km masstart Damer Svensk medaljchans
13:00 Avslutning