Program för Vinter OS 2018 – Schema & TV-tider

Vi hjälper dig att få full koll på schemat som gäller för Vinter-OS 2018 i Pyeongchang. Vi ger dig här ett tävlingsprogram med de grenar, och TV-tider som finns att följa under mästerskapet.

Du kan själv ta hjälp av detta program för OS 2018. De hjälper dig att hålla koll på när du börja sätta på TV:n för att heja på svenskarna i OS, eller för att se de grenar du är mest intresserad av.

Schemat som vi ger dig här nedanför ger dig viktig information om vilka tider som gäller, och när vi har svenska medaljchanser. Notera gärna att alla TV-tider i vårt program är utsatta för svensk tidzon.

  • Datum: 8-25 februari
  • Plats: Pyeongchang, Sydkorea
  • Invigning: Den 9 februari, kl 12:00
  • Antal grenar: 102 st
  • Antal sporter: 15 st
  • Deltagande nationer: 95 st
  • Sändningar: Vinter OS 2018 streams & TV

vinter os 2018 pyeongchang, sydkorea

Tävlingsprogram (svensk tid) & svenska medaljchanser

Kolla in schemat inför OS 2018 så du vet vilka tider som gäller för de grenar du är mest intresserad av.

Följ sedan vårt program under hela Vinter-OS 2018 & se vilka grenar vi har svenska medaljchanser i. Om du vill så kan du även läsa bland vårt betting tips & odds inför vinter-OS 2018. Där hittar du ännu mer information kring alla svenska chanser på medalj.

Datum/tidGren/sportHerrar/damerKommentar
8 februari
01:00Curling, dubbelMixat
12:00Curling, dubbelMixat
13:00Backhoppning, (normalbacke, kval)Herrar
9 februari
00:30Curling, dubbelMixat
02:00Freestyle (puckelpist, kval)Damer & herrar
02:00Konståkning, lagtävlingHerrar
02:00Konståkning, kortprogramPar
05:30Curling, dubbelMixat
12:00Invingning!
10 februari
01:00Curling, dubbelMixat
02:00Snowboard, Slopestyle kvalHerrar
08:15Längdskidåkning, skiathlonDamerSvensk medaljchans
08:40Ishockey, gruppspelDamerJapan – Sverige
11:00Short track, 1500 m, finalHerrar
11:00Short track, 500 m, kvalDamer
11:00Short track, 3000 m stafett, kvalDamer
11:10Rodel, singelHerrar
12:00Skridskor, 3000 mHerrar
12:00Curling, dubbelMixat
12.15Skidskytte, 7,5 km sprintDamer
13:00Ishockey, gruppspelDamer
13:35Backhoppning, normalbacke finalDamer
11 februari
01:00Curling, dubbelMixat
02:00KonståkningDamer
02:00Snowboard, slopestyle finalHerrarSvensk medaljchans
02:00Snowboard, slopestyle kvalDamer
03:00Alpint, störtloppHerrar
07:15Längdskidor, skiathlonHerrarSvensk medaljchans
08:00Skridskor, 5000 mHerrar
08:30Ishockey, gruppspelDamer
10:50Rodel, singelHerrar
11:30Freestyle, puckelpist finalDamer
12:00Curling, dubbel skiljeomgångarMixat
12:15Skidskytte, 10 kmHerrar
13:00Ishockey, gruppspelDamer
12 februari
01:00Curling, dubbel semifinalerMixat
02:00Konståkning, lagtävlingDam & herr
02:00Snowboard, slopestyle finalDamer
02:15Alpint, storslalomDamerSvensk medaljchans
05:30Snowboard, halfpipe kvalDamer
08:30Ishockey, gruppspelDamer
11:10Skidskytte, 10 kmDamer
11:10Skidskytte, 12,5 km jaktstartHerrar
11:30Freestyle, puckelpist finalHerrar
11:50Rodel, singelDamer
12:00Curling, dubbelMixat
13:10Ishockey, gruppspelDamerSverige – Sydkorea
13:30Skridskor, 1500 mDamer
13:50Backhoppning, normalbacke finalDamer
13 februari
01:00Curling, dubbel bronsmatchMixat
02:00Snowboard, halfpipe finalDamer
02:00Snowboard, halfpipe kvalHerrar
03:00Alpint, kombinationHerrar
08:30Ishockey, gruppspelDamer
09:30Längdskidor, sprint klassisktDam & herrSvensk medaljchans
11:00Short track, 500 m, 1000 m & 5000 mDam & herr
11:30Rodel, singelHerrar
12.00Skridskor, 1500 mHerrar
13:00Ishockey, gruppspelDamer
14 febrauri
01:00CurlingHerrar
02:00Konståkning, kort programPar
02:15Alpint, SlalomDamerSvensk medaljchans
02:30Snowboard, halfpipe finalHerrar
04:10Ishockey, gruppspelDamerSverige – Schweiz
06:00CurlingHerrar
07:00Nordisk kombinationDam & herr
08:30Ishockey, gruppspelDamer
11:00Skridskor, 1000 mDamer
12:00CurlingHerrar
12:05Skidskytte, 15 kmDamer
12.20Rodel, tvåmannaDam & herr
13:00Ishockey, gruppspelHerrar
15 februari
01:00CurlingDamer
02:00SkeletonHerrar
02:00Snowboard, crossHerrar
02:30Konståkning, fritt programPar
03:00Alpint, Super GHerrar
04:00Ishockey, gruppspelHerrar
04:00Ishockey, gruppspelDamer
06:00CurlingHerrar
07:30Längdskidor, 10 km fristilDamerSvensk medaljchans
08:30Ishockey, gruppspelDamer
08:40Ishockey, gruppspelHerrarSverige – Norge
12:00Freestyle, hopp kvalDamer
12:00Skridskor, 10 000 mHerrar
12:00Skidskytte, 20 kmHerrar
12:00CurlingDamer
13:00Ishockey, gruppspelHerrar
21:30Rodel, lagstafettMixat
16 februari
01:00CurlingHerrar
01:30SkeletonHerrar
02:00Snowboard, crossDamer
02:00Konståkning, kort programHerrar
04:00Ishockey, gruppspelHerrar
06:00CurlingDamer
07:00Längdskidor, 15 kmHerrarSvensk medaljchans
08:30Ishockey, gruppspelHerrar
12:00Freestyle, hopp finalDamer
12:00Skridskor, 5000 mDamer
12:00CurlingDamer
12:20SkeletonDamer
13:00Ishockey, gruppspelHerrar
13:10Ishockey, gruppspelHerrarSverige – Tyskland
13:30Backhoppning, stora backen kvalHerrar
17 februari
01:00CurlingDamer
02:00Freeski, slopestyleDamer
02:00Konståkning, fritt programHerrar
03:00Alpint, Super GDamer
04:00Ishockey, gruppspelHerrar
04:00Ishockey, kvartsfinalDamer
06:00CurlingHerrar
08:30Ishockey, gruppspelHerrar
10:30Längdskidor, 4×5 km stafettDamerSvensk medaljchans
11:00Short track, 1000 m & 1500 mDam & herr
12:00Freestyle, aerialsHerrar
12:00CurlingHerrar
12:15Skidskytte, 12,5 kmDamer
13:00Ishockey, gruppspelHerrar
13:30Backhoppning, stora backen finalHerrar
18 februari
01:00CurlingHerrar
02:00Freeskii, slopestyleHerrarSvensk medaljchans
02:15Alpint, StorslalomHerrarSvensk medaljchans
04:00Ishockey, gruppspelHerrar
04:00Ishockey, finalspelDamer
06:00CurlingDamer
07:15Längdskidor, 4×10 km stafettHerrarSvensk medaljchans
08:30Ishockey, gruppspelHerrar
08:30Ishockey, finalspelDamer
12:00Freestyle, aerials finalHerrar
12:00CurlingHerrar
12:00Skridskor, jaktstartHerrar
12:00Skridskor, 500 mDamer
12:05Bob, tvåmannaDam & Herr
12:15Skidskytte, 15 km masstartHerrar
13:00Ishockey, gruppspelHerrarSverige – Finland
19 februari
01:00CurlingDamer
01:30Snowboard, big air kvalDamer
02:00Freeskii, halfpipe kvalDamer
02:00Konståkning, kort programPar
06:00CurlingHerrar
08:30Ishockey, semifinalDamer
12:00Skridskor, jaktstartDamer
12:00Skridskor, 500 mHerrar
12:00CurlingDamer
12:15Bob, tvåmannaMixat
13:00Ishockey, semifinalDamer
13:30Backhoppning, stora backen, lagHerrar
20 februari
01:00CurlingHerrar
02:00Konståkning, fri dansMixat
02:30Freeskii, halfpipe finalDamer
02:30Freeskii, halfpipe kvalHerrar
04:00Ishockey, play offHerrar
04:00Ishockey, klassificieringsspelDamer
06:00CurlingDamer
08:30Ishockey, play offHerrar
08:30Ishockey, klassificieringsspelDamer
11:00Short track, 500 m & 1000 mDam & Herr
11:00Short track, 3000 m stafett finalDamer
11:00Nordisk kombinationDam & Herr
12:00CurlingHerrar
12:15Skidskytte, stafettMixad
12:50BobDamer
13:00Ishockey, play offHerrar
21 februari
01:00CurlingDamer
01:30Snowboard, big air kvalHerrar
02:00Konståkning, kort programDamer
03:00Alpint, störtloppDamer
03:30Freestyle, skicrossHerrarSvensk medaljchans
04:00Ishockey, kvartsfinalHerrar
06:00CurlingHerrar
08:30Ishockey, kvartsfinalHerrar
09:00Längdskidor, teamsprintDam & herr
12:00CurlingDamer
12:00Skridskor, lag finalDam & Herr
12:40BobDamer
13:00Ishockey, kvartsfinalerHerrar
22 februari
01:00Curling, skiljeomgångarDam & Herr
02:15Alpint, slalomHerrarSvensk medaljchans
03:30Freeskii, halfpipe finalHerrar
04:00Snowboard, paraellslalomDam & Herr
08:30Ishockey, bronsmatchDamer
08:30Nordisk kombinationDam & herr
11:00Short track, blandade distanserDam & Herr
12:00Curling semifinalerHerrar
12:15Skidskytte, stafettDamer
13:00Ishockey, finalDamerSvensk medaljchans
23 februari
01:00Curling, semifinalerDamer
02:00Snowboard, big air finalDamer
02:00Konståkning, fritt programDamer
03:00Alpint, kombinationDamer
03:30Freestyle, skicrossDamerSvensk medaljchans
08:30Ishockey, semifinalHerrar
11:00Skridskor, 1000 m finalHerrar
12:00Curling, bronsmatchHerrar
12:15Skidskytte, stafettHerrar
13:00Ishockey, semifinalHerrar
24 februari
01:00Curling, finalHerrar
01:30Bob, fyrmannaMixad
02:00Snowboard, big air finalHerrar
03:00Alpint, lagtävlingMixadSvensk medaljchans
04:00Snowboard, paraellslalom finalDam & herr
05:30Längdskidor, 50 km masstartHerrarSvensk medaljchans
12:00Curling, bronsmatchDamer
12:00Skridskor, masstartDam & herr
13:00Ishockey, bronsmatchHerrar
25 februari
01:00Curling, finalDamer
01:30Bob, fyrmannaMixad
07:00Ishockey, finalHerrarSvensk medaljchans
07:15Längdskidor, 30 km masstartDamerSvensk medaljchans
13:00Avslutning