Speltips & odds: Real Madrid - Real Sociedad 23/11

REAL MADRIDXREAL SOCIEDADSpela nu
1.365.507.50Spela nu

Trolig laguppställning, Real Madrid

Courtois
Carvajal – Varane – S. Ramos – Marcelo
Modric – Casemiro – Kroos
Rodrygo – Benzema – Hazard

Trolig laguppställning, Real Sociedad

Remiro
Zaldua – D. Llorente – Elustondo – N. Monreal
Ödegaard – Zubeldia – M. Merino
Portu – W. José – M. Oyarzabal

Real Sociedad har hang på Champions League-platserna

Spaniens tre giganter Real Madrid, FC Barcelona och Atlético de Madrid har alla inlett säsongen ovanligt svagt. De är alltjämt topp tre, men vi ser en jämnare topp i La Liga än vad vi brukar. Nedan ser ni topp 10 i La Liga:

PosTeamPldWDLGFGAGDPts
1Barcelona128133315+1825
2Real Madrid12741259+1625
3Atlético de Madrid13661158+724
4Sevilla137331714+324
5Real Sociedad137242114+723
6Athletic Club de Bilbao13553138+520
7Getafe135531815+320
8Granada136251917+220
9Valencia135531918+120
10Osasuna134721613+319

Real Sociedad har hängt på bra, och lagets stjärna Martin Ödegaard har sagt att de siktar på att säkra Champions League-spel till nästa säsong. Då krävs en fjärdeplats.

Just Ödegaard är intressant i denna match. Han är utlånad från Real Madrid till Real Sociedad, i ett lån som sträcker sig över två år. I Real Sociedad har han gjort stor succé; vunnit månadens spelare en gång och geniförklarats av spansk press. Norrmannen har sagt att han inte kommer att fira om han gör mål i matchen.

Alexander Isak lär som vanligt få finna sig i att börja på bänken, men lär som vanligt bytas in och få sina 20 minuter. Isak startade för Sverige mot Färöarna häromdagen, men gjorde som han själv sammanfattade det ”ingen wow-insats”.

Vid seger för Real Sociedad passerar man Real Madrid och Barcelona. De två lagen möts dock i ett uppskjutet clásico, som kommer att spelas den 18 december. Värt att notera är att lagen kommer direkt från ett landslagsuppehåll, vilket bör vara till Real Sociedads fördel då Madrid har fler landslagsspelare i truppen.

Speltips & odds

Den raka 1:an ger bara 1.36 gånger insatsen, vilket inte känns särskilt spelvärt. Det är däremot så att vi får hela 2 gånger pengarna om vi spelar ”Real Madrid att leda i halvtid och vinna i full tid”. Det tycker vi låter som ett väldigt bra spel, då Los Merengues lär ha kontroll från början till slut.

Visst har Real Sociedad gjort en väldigt stark säsongsinledning, men vi tror inte att man har kraften att rubba Real Madrid på Santiago Bernabéu.

  • Tips: Real Madrid leder i halvtid och vinner
  • Odds: 2.37 på Bet365 (odds hämtat 15:30 20/11)