Arsenal-spelarna borde vara vana vid att klubben säljer sina bästa spelare varje sommar - med Barcelona och Manchester City som främsta importörer. 2011 var det Cesc Fàbregas, Samir Nasri och Gael Clichy. Den här gången lämnade Robin van Persie och Alexandre Song Emirates. 

Bacary Sagna visste hela tiden att van Persie ville söka sig vidare, men att även Song såldes kom som en chock för fransmannen. 

- Vi förväntade oss att Robin van Persie skulle lämna, men inte Alex Song....det var en överraskning och jag förstår det fortfarande inte, säger Sagna till L'Equipe. 

- Det är en enorm förlust för klubben. De var klubbens bästa spelare förra säsongen och det får dig att ställa många frågor. Jag kan förstå att fansen är upprörda. 

- Song är 24 år och hade fortfarande tre år kvar på sitt kontrakt. Jag förstår fortfarande inte, det är en enorm förlust för klubben. Det är inte alarmerande men det är störande. I Arsenal återvänder du från ledigheten och ser att två spelare lämnar...det har varit så sedan jag kom till klubben så jag är van.

Sagna är den enda spelaren som finns kvar i startelvan sedan 2007.