Den franska storklubben Paris Saint-Germain har spenderat miljarder på nya spelare och löner de senaste åren. Nu tycker Bayern Münchens VD, Karl-Heinz Rummenigge, att det har gått för långt.
- Det som stör mig är Paris. När jag hör vilken lön Zlatan Ibrahimovic får så får jag ont i magen, säger tysken till L'Equipe. Ett års lön är lika mycket som vi ger Javi Martinez på fem år.
Rummenigge tycker nu att de klubbar som spenderar allra mest borde bestraffas,helt enligt Uefas nya Financial Fair Play.
- När jag ser hur mycket vissa av de här klubbarna spenderar, Manchester City och Chelsea, inser jag att de måste gå med enorma summor i förlust. Alla klubbar har skyldigheten att se till så att förlusterna för en säsong inte överstiger 125 miljoner kronor.
Rummenigge vill nu se ett slut på excesserna.
- Det är upp till Uefa att de till att klubbarna straffas. Paris kan inte spendera över en miljard kronor varje säsong i fem år. Vi kan inte spendera mer än vi inkasserar.





Kommentarer
Skriv ny kommentar