Efter Real Madrids förlust mot Borussia Dortmund i Champions League höjs fler kritiska röster mot lagets start på säsongen.
Efter 2-1 förlusten mot Dortmund riktas fokus på Real Madrids dåliga defensiva insats där Michael Essien, som egentligen är mittfältare, fick spela vänsterback på grund av skadeproblem i Real Madrids trupp. Flera kritiker, inklusive numera pensionerade Real-legenden Guti, menar att José Mourinho borde ha gett ungdomsspelarna Nacho eller Casado chansen istället.
- Det skickar ut en dålig signal när man står där vid avbytarbänken och är redo att hjälpa till i förstalaget och så blir man inte utvald, säger Guti till EFE.
- Essien är en spelare som ger allt och Mourinho känner honom väl. Jag lyfter på hatten för Essien men vänsterbacken är inte hans position. Jag tycker att det finns frågetecken kring coachens beslut, inte spelaren, fortsatte Guti, som spelade i Real Madrid mellan 1994 och 2010.
Problem i defensiven mot Borussia Dortmund gjorde Guti förvånad.
- Jag blev överraskad. Det är klart att man kan ha svackor, de har spelat sedan i somras och det kan slita på ett lag. Men när man förlorar mot en rival och ändå gör en bra match kan man leva med det, när man istället hjälper det andra laget att vinna är det mer smärtsamt.
Mourinhos val att låta Essien starta på en ovan position istället för att ge ungdomar från de egna leden chansen har kritiserats efter matchen mot Dortmund. Guti kom själv in i A-laget via Real Madrids ungdomslag men han tvivlar på att klubben kommer producera stora talanger i framtiden.
- Om det fanns en tränare som var engagerad i ungdomslaget skulle de inte lämna men faktum är att de gör det. Som Juan Mata som nu är i Chelsea till exempel. Jag känner mer sorg än ilska faktiskt. Ett lag som Real behöver ha en identitet som innebär att de värvar de bästa spelarna men det borde också finnas en bas av ungdomsspelare, säger Guti.





Kommentarer
Skriv ny kommentar