På Behrn Arena ställdes Örebro mot formstarka Djurgården som kom med tre raka segrar och en förlustfri svit på femton matcher i serien. Medan Örebro fortfarande ligger sist i allsvenskan och en nedflyttning till Superettan kommer allt närmare för närkingarna. Och oddsen blev inte bättre när man senaste förlorade mot Gefle.
Örebro tog initiativet direkt och skapade tryck mot Kenneth Höie i Djurgårdsmålet. Nye AIK-lånet, för ÖSK, Alhassan Kamara fick iväg ett lurigt skott som gick strax över kryssribban efter bara tre minuter spel. Men det skulle komma en kalldusch för hemmalaget efter elva minuter. Då James Keene fanns inne i straffområdet med bollen och passade tillbaka till Kasper Hämäläinen som satte bredsidan till och i mål.
Men trots det tidiga baklängesmålet kom Örebro igen och hade några farliga kontringar som Höie hade lite problem med. När hemmalaget hade lyckats få iordning på sitt spel igen kom nästa bakslag. Då satte Philip Hellqvist 2-0 till gästerna efter fint samarbete med Petter Gustavsson. Örebro skulle reducera omgående genom Karl Holmberg och det var ett viktigt mål för att hålla matchen vid liv. Fjärdedomaren visade upp 2 minuters tillägg av första halvleken och i de absolut sista sekunderna nickade Magnus Wikström in kvitteringen efter en hörna av Samuel Wowoah.
–Vi snackade om inställningen innan matchen. Vi har inte haft marginalen på vår sida men nu känns det bra efter det sena kvitteringsmål, sa Magnus Wikström till Canal plus.
ÖSK gick in i andra halvleken med en offensiv vilja och skapade flera chanser. Men som så många gånger tidigare i år hade Örebro inte marginalerna med sig. Gästerna kom i en kontring och genom Erton Fejzullahu var man åter i ledningen i den 73:e matchminuten.
–Vi gör en hyfsade insats idag tycker jag. Vi gör det bra i första halvlek. Men i andra halvlek faller vi tillbaka en del. Nu har vi börjat vinna matcher och det är vad vi har velat hela tiden, sa Magnus Pehrsson till Canal Plus efter 3-2 segern.
Efter ytterligare en svidande uddamålsförlust kunde Per-Ola Ljung inte mer än sucka vid intervjumikrofonen.
–Just nu känns det bittert. Vi jobbar på ett sätt som vi vill göra men vi lyckas inte få med oss resultatet, sa P-O Ljung till Canal plus.





Kommentarer
Skriv ny kommentar